Często przed urządzeniem kuchni zastanawiamy się, jak rozplanować instalację takich elementów jak włączniki i gniazda w kuchni, by współgrały one z usytuowaniem wszystkich innych sprzętów pod zabudowę w tym pomieszczeniu (okapów kuchennych, płyt indukcyjnych, a nawet ekspresu do kawy!).
Elektryczne gniazda w kuchni i włączniki – liczy się komfort użytkowania
Montaż tych elementów w kuchni jest szczególnie ważny. Tutaj, w odróżnieniu od innych pomieszczeń w domu, często meble instalowane są pod zabudowę. Oznacza to, że w późniejszym okresie możliwość przenoszenia gniazd w kuchni i włączników będzie minimalna. Najważniejsze więc, by zarówno rozmieszczenie mebli, AGD w kuchni, jak i tych drobnych elementów ze sobą współgrał.
I nie chodzi tu wyłącznie o specjalistyczne wykresy fachowców zajmujących się instalacjami elektrycznymi i obwodami, lecz również o opinię pani domu (bądź pana :)), która później będzie z nich korzystała! Dodać tu należy również, że owa instalacja musi być zaplanowana tak, by korzystanie z niej było sprawne i intuicyjne.
Zapomnij o przedłużaczach
W dzisiejszych czasach stosy zwisających kabli i widok tego typu urządzeń rozdzielczych jest wprost niedopuszczalny. Przejdźmy jednak do konkretów. Po pierwsze wszelkie przełączniki świateł najlepiej zamontować tuż przy wejściu do pomieszczenia na wygodnej wysokości (około 14o cm). Po drugie gniazda wtykowe do wszelkich drobnych sprzętów AGD na blatach kuchni powinny być montowane nieco powyżej wysokości blatów szafek. Trzecim ważnym punktem planowania jest ustalenie położenia lodówki (np. jeśli jest wolnostojąca) i umieszczenie w granicach 30-100 cm nad powierzchnią podłogi gniazda wtykowego jej przypadającego. Podobnie sprawa ma się z AGD pod zabudowę – trzeba pamiętać o jego lokalizacji oraz o spreparowaniu odpowiedniego otworu w tylnej ściance szafki, w którą będzie wmontowany.
Co z oprawami sufitowymi i naściennymi?
Te elementy powinny dostać swoje własne, osobne obwody instalacyjne. Sprawa ma się podobnie w przypadku mało- ( toster, opiekacz, mikser, czajnik) i wielkogabarytowych (pralka, lodówka, zmywarka) sprzętów AGD – każdej z tych trzech grup powinno przypadać osobne okablowanie. Płyty indukcyjne to już osobna kwestia – te potrzebują większej mocy (trójfazowe).