Projekt kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdej kuchni. Tam bowiem przygotowuje się posiłki, spożywa się je, a bardzo często także organizuje spotkania przy kawie. Aby kuchnia spełniała oczekiwania i wymagania, jakie jej się stawia i aby nigdy nie zawiodła swojego właściciela, musi być dobrze zaprojektowana, rozplanowana, a także wyposażona.

Współcześnie najbardziej popularne jest wyposażenie kuchni do zabudowy, stanowiące połączenie ciągu szafek kuchennych z niezbędnym sprzętem AGD, również wbudowanym w całość. Tak projektując kuchnię, wszystkie elementy jej wyposażenia współgrają ze sobą, tworząc idealną całość i stanowiąc jednocześnie ozdobę całego domu oraz jego wizytówkę. Dlatego też tak duży nacisk kładzie się właśnie na odpowiednie zaprojektowanie kuchni.

Rozpoczynając rozplanowywanie kuchni, a następnie jej projektowanie należy przewidzieć kilka ważnych czynników. Przede wszystkim należy stwierdzić, do czego kuchnia będzie w danym domu wykorzystywana przede wszystkim. Czy tylko do przyrządzania i ewentualnie spożywania posiłków, bo wówczas nacisk należy położyć na ergonomię, funkcjonalność i ekonomiczność zaprojektowanego sprzętu i wyposażenia dodatkowego. Czy kuchnia będzie wykorzystywana także do spożywania posiłków i picia kawy, a także przez ile osób będzie ona użytkowana.

Projektując kuchnię bardzo często pomieszczenie już jest i należy się do niego dopasować. Dodatkowo często występują różnego rodzaju ograniczenia, jak np. mała kuchnia, wąska kuchnia, kuchnia połączona z salonem, czy też kuchnia bez okna. Każda sytuacja wymaga niezbędnego, specjalnego podejścia osoby projektując daną kuchnię. Ogólnie przyjmuje się, iż na kuchnię powinno być wybrane pomieszczenie, znajdujące się najbliżej wejścia do domu, a ponadto do kuchni nie powinno się wchodzić przez inne pomieszczenie.

Kuchnia ze względu, iż jest najcieplejszym pomieszczeniem, może być usytuowane od strony północnej. Oczywiście wiadomo, że każda kuchnia wymaga szafek kuchennych, a także dodatkowego sprzętu AGD. Współczesne projekty kuchni uwzględniają najczęściej wyposażenie kuchni do zabudowy, co oznacza, iż wszystkie elementy wyposażenia stanowią jeden ciąg, tworząc jedną całość.

Także każdy rodzaj sprzętu AGD można nabyć albo w wersji wolnostojącej, albo pod zabudowę, dzięki czemu mogą one zostać wkomponowane w całość. Bardzo ważne w kuchni jest także zaprojektowanie określonych przyłączy elektrycznych, czy gazowych, niezbędnych do podłączenia znajdujących się w niej urządzeń AGD. W sytuacji, kiedy przeprowadzany jest tylko remont kuchni, jej nowy projekt musi zostać dostosowany do aktualnych przyłączy. W projektach kuchni do zabudowy określane są pewne strefy do poszczególnych czynności, realizowanych w pomieszczeniu, np. strefa zapasów, strefa przygotowywania posiłków, strefa przechowywania, strefa zmywania, czy też kuchenka z piekarnikiem. Określenie wstępnego projektu kuchni da użytkownikowi możliwość doboru sprzętu AGD, którego wybór może być tym projektem ograniczony. Projektując kuchnię należy traktować ją jako jedną całość, w której wszystko powinno ze sobą współgrać i do siebie pasować. Wyposażenie bowiem, ale także i wystrój będzie wpływał na poziom naszego zadowolenia. Niestety większość kuchni, szczególnie tych w blokach, to małe pomieszczenia, które nie są w stanie przyjąć wszystkiego, co chcemy w nich zmieścić. Warto więc rozpocząć projektowanie od rzeczy najważniejszych, na które miejsca w kuchni nie może zabraknąć. W ten sposób przygotujemy pomieszczenie, które będzie spełniało nasze oczekiwania i bieżące potrzeby, a także będzie nam się podobało.