Okapy kuchenne

Okapy Kuchenne – Sprzęt AGD do Kuchni 

okapy kuchenneKuchnia to obecnie jedno z ważniejszych pomieszczeń w całym domu. Badania wskazują, iż w kuchni spędzamy średnio około cztery godziny dziennie.  Pomieszczenie to jest zatem wykorzystywane nie tylko do gotowania; tam też odbywają się rozmowy, pogaduszki, a także zabawy dzieci. To tu znajdują się również często ekspresy do kawy, które sprawiają, że poobiedni deser smakuje lepiej. Z tego też względu ważnym jest, aby osoby tam przebywające miały pełen komfort. W tym też  celu trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię pozbawioną okapu kuchennego. Okap kuchenny służy bowiem zasadniczo do wentylacji kuchni. Wiadomo, iż podczas gotowania tworzy się para wodna, a także różnorakie zapachy, które bez sprawnej wentylacji osiadają na meblach, ścianach nie tylko w kuchni, ale także w pomieszczeniach z nią sąsiadujących. Okap kuchenny zawsze powinien być umieszczony nad takim sprzętem w kuchni jak płyta indukcyjna, płyta grzewcza, kuchenka gazowa.

Zadaniem okapu jest więc wessanie zanieczyszczonego powietrza, oczyszczenie go i wydalenie. Właśnie ze względu na miejsce wydalenia oczyszczonego powietrza mamy do czynienia albo a okapem w formie wyciągu, albo okapem – pochłaniaczem. Zasadnicza różnica między nimi polega na podłączeniu urządzenia do oddzielnego kanału wentylacyjnego; wyciąg takowe posiada, zaś pochłaniacz nie. A zatem wyciąg oczyszcza powietrze i wydala go na zewnątrz budynku, zaś pochłaniacz oddaje do kuchni powietrze, tyle, że oczyszczone. Bardziej efektywny jest oczywiście wyciąg, jednakże w przypadku jego zastosowania konieczne jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do kuchni, w celu uzupełnienia niedoboru, spowodowanego wydaleniem. Okap kuchenny montuje się więc bezpośrednio nad płytą grzewczą, która nie powinna być jednak szersza, aniżeli sam okap.

Na rynku dostępne są okapy w wymiarach standardowych: 60, bądź 90 cm, a także w wymiarach niestandardowych: 50, 100 i 120 cm. Ze względu zaś na usytuowanie płyty grzewczej, okapy kuchenne mogą być montowane do ściany, narożnika, sufitu, albo w zabudowie z szafką kuchenną. Dla uzyskania sprawnej i efektywnej wentylacji kuchni, dokonując wyboru okapu, należy uwzględnić jego wydajność, czyli moc. Przyjmuje się, iż odpowiedni okap kuchenny powinien być w stanie co najmniej sześciokrotnie w ciągu godziny przewentylować całe powietrze, znajdujące się w kuchni. Ponadto, aby urządzenie spełniło oczekiwania klienta, który sporo czasu przebywa w kuchni, należy wziąć pod uwagę także inne, dodatkowe elementy dotyczącego okapu kuchennego. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni wygląd okapu, pasujący do pozostałego wyposażenia kuchni. Aktualnie producenci prześcigają się w oferowaniu coraz nowszych modeli i rozwiązań okapów kuchennych.

Znaleźć można zarówno okapy rustykalne, jak i nowoczesne, a wśród nich okapy o bardzo nowoczesnym designie, wręcz futurystycznym. Dzięki temu okap kuchenny coraz częściej stanowi jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych całego pomieszczenia. Jednakże w codziennym użytkowaniu ważne są jeszcze inne elementy dodatkowego wyposażenia okapu kuchennego. Wśród nich wymienić należy: oświetlenie – jego intensywność i rodzaj; hałas – poziom hałasu wydawanego podczas pracy na poszczególnych obrotach jest niezwykle ważny, gdyż zbyt duże wartości mogą być uciążliwe dla osób przebywających w pomieszczeniu; a także sposób sterowania – mechaniczny, elektroniczny, bądź z wykorzystaniem pilota. Producenci oferują czasem również inne, dodatkowe elementy, w tym np. funkcję timer, czy turbo. Sugerując się wszystkimi powyższymi elementami, nie można jednak zapomnieć o głównym zadaniu, dla którego został stworzony okap kuchenny, czyli wentylowanie. W pierwszej więc kolejności należy przyjąć te wartości, które decydują o użyteczności i skuteczności okapu, w drugiej zaś o jego wyglądzie i elementach dodatkowych.

Istnieją również różnorakie typy okapów kuchennych. Każdy z nich znajduje swoje zastosowanie w odmiennych warunkach i potrzebach danej kuch ni i ich użytkowników. Wymienić tu można na przykład okapy kuchenne wyspowe, okapy kuchenne podszafkowe bądź okapy kuchenne kominowe. Równie liczne są firmy produkujące te elementy funkcjonalnego wystroju kuchni. Wśród nich są między innymi takie produkty, jak Pavo Tif, Velwood Led, Maan Mix, Man Solaris Isola, Maan Corona G i inne. Wymienione wyroby cechuje wysoka jakość oraz nowoczesność. Wpasowują się w gusta różnych użytkowników przestrzeni kuchennych. Zastosowanie popularnej ostatnio technologii LED sprawia, że używanie okapu będzie nie tylko przyjemne, ale również ekonomiczne i energooszczędne.